Badanie: dezodoranty z aluminium powodują raka piersi

25-02-2019

Autor: Katarzyna Łasica, Stefano J. Mandriota, Mirna Tenan, Paolo Ferrari, André‐Pascal Sappino

badania wynika, że długotrwała ekspozycja na skoncentrowane aluminium powoduje formowanie się nowotworu z przerzutami. 

dezodorant
dezodorant

Cultura RF

- Myślę, że powinniśmy unikać dezodorantów zawierających sole aluminium. (…) Trudno jest mieć również pewność, że tak zwane produkty „bez aluminium” naprawdę go nie zawierają  – powiedział w rozmowie z portalem thelocal.ch współautor badania profesor onkologii Uniwersytetu w Genewie André-Pascal Sappino. 

Dotychczas sole aluminium były jedynie “podejrzanymi, a nie winnymi” powiedział profesor, który przytoczył analogię z azbestem, którego stosowanie jest obecnie zakazane w Szwajcarii i Unii Europejskiej. 

- Azbest jest tani i ma bardzo atrakcyjny potencjał przemysłowy, a jego zakazanie zajęło aż 50 lat. Mamy nadzieję, że w przypadku soli aluminium nie zajmie to aż tyle czasu – wyraził nadzieję. 

Podobnie jak w przypadku azbestu nie wykryto formalnego śladu świadczącego o ich wpływie na mutację, to regularne wstrzykiwanie soli aluminium myszom powodowało pojawienie się u nich „bardzo agresywnego raka”.  

Sapiano powiedział, że stanowczo doradziłby wszystkim kobietom by zaprzestały stosowania dezodorantów zawierających sole aluminium. 

Zdaniem profesora, mężczyźni również powinni się nad tym zastanowić. Choć mężczyźni rzadko chorują na raka piersi, to i w tej grupie notuje się wzrost liczby przypadków. 

Onkolodzy przyznali, że spodziewają się oporu ze strony branży kosmetycznej. 

- Teraz zacznie się walka. Będą postępować jak branża tytoniowa twierdząc, że brak dowodów w postaci ludzi – dodał.

 

Podpis: Katarzyna Łasica, thelocal.ch

 
 
 


Powrót do artykłów