Podstawy teoretyczne

NaProTechnologia (natural procreative technology) jest dziedziną medycyny prokreacyjnej człowieka, którą opracował Thomas W. Hilgers z USA, wykorzystującą najnowsze osiągnięcia naukowe, uwzględniającą integralność osobową Pacjenta i nauczanie społeczne Kościoła Katolickiego. Z uwagi na stosowane podejście filozoficzne, umocowania kulturowe, zasady postępowania, podejście badawcze i implikacje społeczne stanowiące o zaistnieniu paradygmatu naukowego można nazywać ją nauką, stąd rozwinięcie – logia (greckie logossłowo).

Pojęcie NaPro Technology zostało utworzone jako opozycja do Artificial Reproductive Technology (ART), które tłumaczy się jako technologia sztucznej reprodukcji. Widoczne tutaj podejście T.W. Hilgersa w odróżnianiu angielskich słów: Reproductive i Procreative ma znaczenie ontologiczne i uwydatnia rolę i godność człowieka w twórczej współpracy z Bogiem i nie degraduje jego roli do reproduktora. Z kolei zamiana słów Artificial na Natural określa drogę i kierunek działań lekarza uwzględniającego w swym postępowaniu godność osobistą każdego człowieka (tutaj jako Pacjenta).

Diagnostyka i leczenie niepłodności małżeńskiej opiera się na wykorzystaniu obserwacji cyklu płciowego kobiety metodą opracowaną w Instytucie Pawła VI w Omaha, Nebrasca (USA) nazywaną The Creighton Model Fertility Care System (CrMS), stąd pierwszym krokiem jest opanowanie umiejętności prowadzenia samodzielnie prawidłowych obserwacji przez Kobietę.

Punktem wyjścia do opracowania modelu Creighton była metoda owulacyjna Billingsów, która polegała na  obserwacjach wydzieliny śluzowej szyjki macicy oraz odczuć w okolicach przedsionka pochwy. Zespół badaczy z Omaha pod kierownictwem T. Hilgersa przeprowadził standaryzację co do jakości jak i ilości cech płodnych śluzu oraz obserwacji i odczuć kobiety. Wieloletnie obserwacje wybranych parametrów cyklu płciowego umożliwiły wyróżnienie kobiet z typowymi problemami zdrowotnymi układu rozrodczego o określonych cechach zapisów. Stało się to przyczynkiem do wyróżnienia tzw. biomarkerów cyklu (typu i ilości obserwowanego śluzu, dynamiki jego zmian, długości i przebiegu fazy przedowulacyjnej, długości i stabilności fazy poowulacyjnej, długości cykli, występowania plamienia przedmenstruacyjnego, brązowe plamienie po miesiączce itp.).

Przez poznanie biomarkerów płodności (NaPro TRACK) łatwiejszym staje się diagnostyka jak również terapia schorzeń ginekologicznych:

  • zaburzeń hormonalnych
  • zespołu napięcia przedmiesiączkowego
  • nieprawidłowych i/lub nieregularnych krwawień z dróg rodnych
  • stałej wydzieliny śluzowej z dróg rodnych
  • nawracających torbieli jajnika
  • bólu w miednicy mniejszej
  • bolesnego miesiączkowania
  • endometriozy
  • zespołu policystycznych jajników (PCOS)
  • niepłodności małżeńskiej
  • nawracających poronień (w tym poronień nawykowych)
  • zapobieganiu porodom przedwczesnym
  • depresji poporodowej
  • wpływu stresu na płodność.

Lekarz Konsultantprowadzi również diagnostykę i leczenie czynnika męskiego niepłodności.

CrMS jest naukowo przebadany, precyzyjny i skuteczny, współpracuje z płodnością, szanuje godność kobiety i integralność małżeństwa oraz jest całkowicie pozbawiony efektów ubocznych dla każdego z małżonków.

Leczenie NaPro polega na kompleksowym wykorzystaniu najnowocześniejszych osiągnięć medycyny oraz chirurgii we współpracy z naturalnym cyklem płciowym kobiety, tak aby osiągnąć optymalną funkcjonalność bez tłumienia bądź niszczenia płodności. To także propozycja leczenia dla mężczyzn.                                            

W dostępnej literaturze skumulowane wskaźniki ciąż po leczeniu NaProTECHNOLOGY z powodu niepłodności uzyskano w

do 12 miesięcy - uzyskano 44% ciąż,
do 24 miesięcy uzyskano 62% ciąż,
w 48 miesięcy od rozpoczęcia leczenia 71%.

Naprotechnologia bazuje na perfekcyjnym poznaniu fizjologii cyklu płciowego kobiety i ocenia występujące zaburzenia korzystając z biomarkerów określanych jako NaProTRACK. Takie podejście umożliwia eliminację czynnika sprawczego powodującego obniżenie płodności (zwane także jako niepłodność)